Ämblikulised

ämblik


Enamik ämblikke on täiesti kahjutud. Ainult vähestel, näiteks karakurdil, on nii mürgine hammustus, et on ohtlik inimesele. Ämblikud toovad inimestele kasu, sest nad jahivad ja söövad putukaid, sealhulgas kahjulikke. Mõni suuremat liiki ämblik, näiteks linnutapik, püüab isegi pisiimetajaid ja linde. Kõik ämblikud saavad valmistada tagakehal olevate näärmetega võrguniiti, millega nad vooderdavad urgu, katavad kookonit või teevad sellest püünisvõrke. Paljud ämblikud koovad saakloomade püüdmiseks püünisvõrgu. Lehterämbliklastel on see lehterjas ja paikneb madalal taimede vahel, keraämbliklastel korrapäratu ja liimitilgakestega, kangurlaste kiikvõrk koosneb tihedast rõhtsast võrgulinast ja selle kohal paiknevast hõredamast püünisniidikust. Noored ämblikud levivad võrguniitide (nagu näiteks hämarlõngade) abil mõnikord suurte kauguste taha.

Emased ämblikud on isastest suuremad ja elavad nendega paar nädalat koos, kuni surevad. Harvad pole juhused, kus emasloom sööb isase ära, lastes sel enne end viljastada. Kõigil liikidel on tüüpiline kolmnurkne võrk.

Võrgu ehitamine: esialgu teeb võrkurlane tugevast kleepimatust võrguniidist raamistiku, mille kinnitab kindlalt ümbritsevale taimele või mingile lähedalasuvale toele. Lisanud radiaanliinid, koob ämblik esialgu ajutise spiraali. Kui kõik on paigale kinnitatud, koob ta sissepoole liikudes saagi püüdmiseks kleepuva spiraali. Kogu protsess kestab vähem kui tund ja ämblik võib ehitada igal ööl uue võrgu.

Majaämblikud


Majaämblik toitub kõigist toas liikuvatest pisiloomadest. Tema toiduks sobivad komakujulise hõbesoomukad, keldrikakandid jt. Kuid loomulikult püüab ta kinni ka kärbsed jt loomad, kes tema võrku satuvad. Näljaste ja joomata suudavad ämblikud elada vaid väga kuivas kohas, näiteks majades.

Ämblikud on kõigusoojased ja mida jahedam on, seda vähem nad liiguvad - see tähendab, et talveund neil ei ole, kui on jahe, siis ei liigu. Ja mida vähem nad liiguvad (mida jahedam on), seda vähem vajavad nad ka toitu (energiat). Üleüldse on nii, et ämblik, kes suurema osa oma ajast istub vaikselt toanurgas kulutab väga vähe energiat (lindude ja imetajate energiast läheb suurem osa soojuse tootmisele, kuid näiteks roomajad võivad sageli isegi mitu kuud söömata olla, seda enam veel ämblikud).

Majaämblikes on peidus mingi totaalne energiavaru, sest nad suudavad elada mitu kuud ilma vee ja toiduta. Enamik neist hukkub pärast seda mitmekuist nälgimist.


Kui kahtlustate, et Teil võib olla probleeme ämblikutega, helistage 5151614 või täitke alljärgnev vorm, et saaksime Teiega ise ühendust võtta!