Termiidid

termiit


Termiitide toiduks on peamiselt surnud taimed ja puit, kuid nad võivad süüa igasugust orgaanikat. Seetõttu ongi nad inimestele tõeliseks nuhtluseks, kuna nad suudavad tungida praktiliselt igale poole ja süüa ära kõiki mõeldavaid esemeid, millega kokku puutuvad. Seejuures muretsevad pesale süüa ainult töötermiidid. Nad ei tule niisama pesast välja valguse kätte, vaid ehitavad spetsiaalsed savist tunnelid, milles nad valguse ja kuivuse eest kaitstult liikuda saavad. Termiidid ei söö väljavalitud objekte enamasti täiesti ära, näiteks puutüvest jääb järgi kõige pealmine kiht koort, millest ei paista kuidagi, et tüvi on tegelikult seest tühjaks söödud. Piisab aga vähimastki tõukest, et see kokku vajuks.

Enamasti ei ole termiidid eriti valivad, millega on konkreetselt tegemist ja suudavad süüa igasugust taimset ollust. Väga huvitav on seejuures, et termiidid vajavad taimest tegelikult vaid tselluloosi. Seda on näidanud katsed, kus pesad kasvasid täiesti normaalselt ainult filterpaberiga (mis koosneb vaid tselluloosist) toitmisel. Termiidid ise ei ole võimelised tootma ensüümi tsellulaas, mis lagundab tselluloosi, kuid seda teevad termiitide sooles elutsevad sümbiontsed ainuraksed. Seejuures esinevad need olendid vaid täiskasvanud töötermiitide sooles, mistõttu teised termiidipesa liikmed peavad saama töölistelt pooleldi lagundatud tselluloosi, mida nad suudavad ise seedida. Toit antakse üle suust suhu. Üks termiit ei suuda siiski kõiki toitaineid kätte saada, seetõttu süüakse ekskremente mitu korda ja toit läbib mitu sooltoru, enne kui kõik toitained on sealt kätte saadud. Järelejäänud massi kasutatakse pesa ehitamisel.

Mõned termiidid kasvatavad pesas mitmesuguseid seeni, peamiselt hallitusseeni. Siiski on termiidipesadest leitud ka niisuguseid seeni, mida mitte kusagil mujal ei kohta (Termitomyces). Seeni kasutatakse peamiselt vaid noorte vastsete toitmiseks.Kui kahtlustate, et Teil võib olla probleeme termiitidega, helistage 5151614 või täitke alljärgnev vorm, et saaksime Teiega ise ühendust võtta!